Suzzie.cz logo

Influencer marketing – jak změřit úspěšnost spolupráce?

Obsah článku

V předchozím článku jsme vám prozradili, jak postupovat při výběru influencera, aby co nejlépe odpovídal vašemu marketingovému záměru a zároveň, aby spolupráce byla co nejpřínosnější pro obě strany. Dneska se podíváme na to, jakými způsoby můžete měřit úspěšnost svých influencer kampaní.  

Určení cílů jako základ každé kampaně

Klíčový krok v úspěchu celé kampaně tkví ve správném nastavení cílů. Chcete budovat jméno značky? Rozšiřovat povědomí o tom, co děláte? Jde vám o nárůst fanoušků nebo zvýšení prodeje zboží či služeb? Vše je potřeba důkladně zvážit a podle toho zvolit vhodné způsoby propagace a metriky pro vyhodnocení. 

Jak změřit úspěšnost influencer kampaně?

Dobrou zprávou je, že úspěšnost spolupráce můžete změřit poměrně přesně. Existuje několik způsobů, díky kterým budete v průběhu spolupráce přesně vědět, zda plní vaše marketingové cíle. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější.

UTM parametr

Domluvili jste s influencerem, že odkáže své followery na swipe ve stories nebo na odkaz v BIO? V tom případě pro něj vytvořte URL s UTM parametrem. Díky tomu poměrně přesně změříte návštěvnost z jeho profilu a počet konverzních cílů přímo ve vašem Google Analytics. URL adresu s UTM parametrem si můžete vytvořit přes nástroj Campaign URL Builder.

Po vytvoření URL s UTM parametrem může vypadat adresa poměrně nevzhledně a dlouze, proto můžete tuto adresu ještě zkrátit pomocí URL zkracovače bit.ly.

Ukázka z nástroje Campaign URL Builder

Slevový kód 

Nejjednodušším a zároveň nejspolehlivějším způsobem, jak měřit úspěšnost kampaní, je prostřednictvím slevového kódu na služby či produkty. Nejen, že nalákáte sledující influencera, ale především díky němu můžete snadno změřit výsledky spolupráce (nejčastěji prostřednictvím vepsání jména influencera při objednávce zboží/služby). 

Vypočítejte si návratnost investice

Často skloňovanou metodou pro výpočet výnosu je tvz. ROI (Return on Investment) neboli návratnost investic. Tuto metodu můžeme využít i v influencer marketingu – ukážeme si na příkladu:

Influencer zpropagoval váš produkt a vy si spočítáte, kolik vám vydělal peněz díky UTM parametrům či slevovým kódům. 

Pro barterovou spolupráci s influencerem jste poskytli váš produkt v hodnotě 5.000 Kč (= investice). Propagace influencerem přinesla 5 prodaných kousků tohoto produktu (= výnos).

ROI = (výnosy - investice) : investice x 100

V našem případě vychází:

ROI = (25.000 - 5.000) : 5.000 x 100 = 400 %

Investice se nám 4x vrátila. Za každou investovanou korunu jsme tedy utržili 4 Kč. Tento výsledek zní skvěle, dokud nezačneme brát v potaz i následující položky:

  • Hledání influencerů a jejich oslovování
  • Výběr influencera a sjednání podmínek spolupráce
  • Příprava smluvních podmínek právníkem
  • Grafické podklady pro příspěvky zpracované od grafika
  • Komunikace s influencerem i s lidmi v týmu

Dejme tomu, že tyto položky zabrali jednomu člověku okolo 10 hodin práce a možná to nebyl ani váš zaměstnanec, ale externista s hodinovou sazbou 1500 Kč. Pro hledání správného influencera jste možná museli využít i placených služeb, potřebovali jste vytvořit grafické podklady od grafika nebo jste si museli najmout právníka pro sestavení smluvních podmínek atd. Celkem tedy investice nebyla 5.000 Kč, ale 50.000 Kč. 

Výnos budeme navíc počítat jen jako čistý výnos, tedy částku, která vám zůstane po odečtení všech nákladů. Řekněme, že váš produkt by tedy neměl výnos 5.000 Kč ale 2.500 Kč. 

Pak vychází:

ROI = (12.500 - 50.000) : 50.000 x 100 = -75 %

Po započtení všech reálných nákladů jsme zjistili, že každá investovaná koruna nám „vydělala” 75 haléřů – zde už nevyděláváme, ale proděláváme kalhoty.

Samozřejmě, že tento scénář jsme trochu více přitáhli za vlasy, ale je dobré přemýšlet nad reálnými náklady. 

S Influencerem se nám spolupráce nevyplatila

Důvodů, proč se vám spolupráce nevyplatila může být hned několik. Nejčastěji se jedná o tyto:

Sledovali jste jen počet sledujících 

Nesledujte jen počet followerů, ale také složení fanoušků. Často se totiž stává, že podstatnou část tvoří tzv. mrtvé duše, případně fanoušci z jiných zemí, kteří s daným followerem nijak neinteragují, jsou nasbírání nevhodnými cizojazyčnými hashtagy a tudíž nejsou relevantní ani pro jakékoliv vaše marketingové záměry. 

Skladbu fanoušků můžete snadno ověřit například v aplikaci Hypeauditor.

Nevhodná volba produktu

Jednou z častých chyb je nevhodná volba produktu, která se absolutně nehodí do prezentace samotného influencera. 

Je důležité, aby oblast vašeho podnikání korespondovala se zájmy influencera. Jenom v takovém případě oslovíte opravdu relevantní publikum a zajistíte si kýžené konverze.

Žádné lákadlo

Ať chceme nebo ne – lidé na slevu slyší a ve většině případů lákadlo v podobě atraktivní slevy opravdu skvěle funguje. Ne vždy je však potřeba okrádat se o marži. 

Zkuste se zamyslet, jestli můžete vašim zákazníkům nabídnout menší dárek či jiné potěšení.

Nevhodný prodejní kanál

Myslíte si, že spolupráce s influencerem proběhla jak nejlépe mohla? Možná to není ta správná cesta pro propagaci vašeho produktu k cílové skupině. I to je výsledek.

Musí spolupráce vždy přinést očekávané konverze?

Konverzí se možná vždycky nedočkáte, ale je zde spousta dalších ukazatelů, které stojí za to sledovat. 

Během spolupráce můžete sledovat nejen konverze, ale také metriky jako počet sledujících na sociálních sítí, návštěvnost vašich stránek, hledání vašeho brandu ve vyhledávačích či počet zmínek o vaší značce na sociálních sítích.

Možná jste onen produkt neprodali, ale alespoň jste se zviditelnili. Pro začínající firmy možnost „být vidět”, u své relevantní cílové skupiny, může být velmi zásadním okamžikem pro další marketingové aktivity.

Závěr

Věříme, že vám náš ukázkový výpočet ROI pomůže co nejlépe vyhodnotit vaše reklamní kampaně a především naplno využít potenciál influencer marketingu pro vaše podnikání. 

Pojďme se sejít

Stačí vyplnit formulář níže. Ozveme se Vám do 48 hodin a domluvíme se na termínu. Nákladů se nemusíte bát. Prvních 30 minut konzultace je zdarma.
Jsme tým marketingových profesionálů specializující se na výkonnostní a obsahový marketing.
+420 771 177 011
info@suzzie.cz
Všechny kontakty
Impact Hub,
Cyrilská 7,
603 00 Brno
Zobrazit na mapě
© 2021 Suzzie.cz. Všechna práva vyhrazena.
Suzzie.cz logo
Pro váš úspěch v digitálním světě.
Náš web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací.
Rozumím

Líbí se vám článek?