Pomalu, ale jistě jsme otočili list kalendáře a léto se nám překlopilo do druhé poloviny. Nicméně netřeba smutnit, Suzzie je tady i s pravidelnou dávkou těch nejnovějších zpráv ze světa online prostředí.
Letní olympijské hry v Tokiu hýbou nejen sportovním, ale i mediálním a marketingovým prostředím, připravili jsme proto pro vás olympijský speciál. Zde se sice nedozvíte, v jaké disciplíně to pro Českou republiku cinklo tentokrát, zato vám ale povíme, jak k letním olympijským hrám přistupuje právě svět marketingu.
Olympijské hry jsou momentálně úplně všude. V novinách, na internetu, v televizi, v rádiu i na ulici. Zkrátka na člověka vyskakují málem i z lednice, což je pochopitelné. Celý svět se sjel na jedno místo, aby sportovci mohli poměřit své síly. Událost této velikosti tedy nelze jen tak s díky přejít, a to ani ve světě marketingu. Není tedy divu, že se oficiální a generální partneři snaží, co jim síly stačí.
Pro menší přehled, generálními partnery Českého olympijského týmu jsou Toyota, Sazka a Fosfa. Mezi oficiální partnery patří Skupina ČEZ, T-Mobile, Alpine Pro, Pilsner Urquell, Lesy ČR a CPI Property Group. Všichni tito partneři tak mají z hlediska marketingových kampaní povolení k určitým praktikám. Například k využívání olympijských symbolů, o kterých se dozvíte níže.
Vlastní marketingovou kampaň spustil i samotný Český olympijský výbor. V kampani #olympijsky oslavuje tzv. olympijský přístup k životu. Marketingová ředitelka Petra Šubrtová olympijský přístup k životu popisuje jako přístup, kdy se lidé nejen do sportu pustí naplno, s odvahou, chytře, hravě, férově, po svém či jako jeden tým. V rámci své kampaně ČOV svoji pozornost zaměřil i na Olympijské festivaly v Praze a v Brně, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet různé olympijské disciplíny. Tímto se tak snaží motivovat a vrátit děti i širokou veřejnost k pravidelnému sportu.
V rámci Olympijských festivalů vznikla i nová platforma CzechTeam.tv, pod níž je podepsaný právě Český olympijský výbor společně s CNC, Mall.tv a WPP.
Ačkoliv japonská automobilka Toyota patří k hlavním generálním partnerům Českého olympijského výboru, tamní společnost a její prezident Akio Toyoda již před samotným začátkem olympijských her oznámili, že se zahajovacího ceremoniálu nezúčastní a reklamy spojené s olympijskými hrami nebudou v televizi odvysílané. Japonská veřejnost byla totiž silně proti konání olympijských her kvůli obavám z dalšího možného šíření koronaviru. A Toyota, aby si nepoškodila svoji image, se rozhodla stáhnout do ústraní.
V České republice však marketingová komunikace v rámci olympijských her i nadále pokračuje a využívá společné kreativy „Start your impossible“. Ve spotech tak můžete vidět české sportovce, plavkyni Barboru Seemanovou či kanoistu Martina Fukse.
Ani mobilní operátor T-Mobile nezůstává pozadu a v rámci olympijských her spustil prvního července kampaň Sportovní léto, ve které se snaží povzbudit společnost k aktivnímu využití léta a zároveň připomíná známé české olympijské sportovce.
T-Mobile se však snaží zapojit i offline, a proto i na Olympijských festivalech v Praze a v Brně vytvořil vlastní zónu, ve které spojil síly s Českým florbalovým svazem. Návštěvníci festivalu si tak v příslušných zónách mohli vyzkoušet florbal či si rovnou zasoutěžit.
Dlouholetým partnerem Českého olympijského týmu je i Skupina ČEZ, která se v rámci svojí aplikace Nadace ČEZ - EPP Pomáhej pohybem snaží dlouhodobě motivovat veřejnost k pohybu. Aplikace totiž zaznamenává pohyb, na jehož základě následně generuje body. Těmi můžete jako uživatel podpořit vybraný projekt, a pomoci tak dětem, které na sportování nemají dostatečné finanční prostředky.
Pro letošní ročník olympijských her Skupina ČEZ zabrouzdala do historie a ve své kampani zobrazuje skutečné příběhy sportovců, kteří soutěžili na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964. Vystupují v ní například veslař Pavel Hofmann nebo fotbalista František Knebort.
Olympijské hry mají i svou oficiální olympijskou symboliku, do které patří olympijské kruhy, vlajka, oheň, pochodeň, emblémy, hymna, ale i zkratka olympiáda. Tyto symboly do svého marketingu mohou zapojit pouze oficiální partneři olympijských her, které jsme zmiňovali výše. Pokud však symboly ve svém marketingu použijí i ti, kteří oficiálními partnery nejsou, dopouští se tzv. ambush marketingu. Nejčastěji si ho můžeme všimnout u prodejních řetězců a jejich reklamních letáků.
Finanční pokuty mohou dosahovat značných výšek. Kupříkladu při Zimních olympijských hrách v Turíně v roce 2006 musel Budvar zaplatit pokutu ve výši 2,25 milionů korun.
Kontrolu plnění veškerých podmínek, které souvisí s olympijskými hrami, má na starost Český olympijský výbor. Pokud jsou podmínky porušeny, ČOV reaguje upozorněním o porušením zákona a zadavatel musí věci napravit. V případě, že tak neučiní, musí zadavatel zaplatit finanční pokutu, která jde do Olympijské nadace na podporu sportování dětí z finančně znevýhodněných rodin.
Doufáme, že jste se v srpnových novinkách dozvěděli něco nového. Pokud byste potřebovali poradit se sociálními sítěmi, grafikou nebo e-mail marketingem, můžete se na nás obrátit.