Scent marketing

Obsah článku

Ze světa onlajnu

Co to je scent marketing?

Scent marketing je přístup, který k běžně využívaným smyslům v marketingu (zrak a sluch) přidává další – čich. Na naše smysly totiž působí nejen to, co vidíme, ale například i to, co cítíme. A přesně vůněmi se scent marketing zabývá. Náš čich je totiž velmi dobře vyvinutý, dokonce si dokážeme některé zážitky se specifickými vůněmi spojit. Je vědecky podložené, že zvýšení interakce spotřebitele s produktem zapojením více smyslů pomáhá lépe uchovávat informace.

Scent marketing pracuje s dalším smyslem - čichem. Zdroj: Freepik

Scent marketing v praxi

  • Na základě výzkumů některé společnosti pracují s vůněmi v souvislosti s prodejem, protože vůně dokáží ovlivnit emoce a naladění zákazníků. Pokud se čich propojí i se zrakem a sluchem, vzniká jedinečný a intenzivní prožitek a vzpomínka.
  • Firmy, které prodávají voňavky, aromatické čaje nebo kávu mohou například rozeslat zákazníkům letáky navoněné jejich produkty.
  • Například síť obchodů Victoria’s Secret dbá na to, aby jejich obchody byly vysoce parfémované, protože si tuto vůni lidé spojí s luxusem a společenským statutem.
  • Na naše smysly působí i salony a lázně. Vůně eukalyptu a levandulí rozptýlená ve vzduchu vyvolávají pocit klidu.

Co je cílem scent marketingu?

Vyvolat v zákaznících silný prožitek, který zapojí různé smysly, včetně čichu. Díky využití správné esence v pravý okamžik si může zákazník značku lépe zapamatovat. 

Ve spojitosti s koronavirem se objevil zajímavý fenomén. Dřívě dobře hodnocené firmy vyrábějící svíčky se náhle začaly potýkat s negativními recenzemi. Ty často kritizovaly, že svíčky nevoní. Vědci se začali nárůstem negativních recenzí zabývat a zjistili, že se ve větší míře objevují od ledna 2020, tedy zhruba od doby, kdy se objevil i koronavirus, jehož příznakem je mimo jiné ztráta čichu. Je tedy zřejmé, že čich má na člověka větší vliv, než se zdá. Více jsme o tom tématu psali pro našeho klienta Voňky.cz na jeho voňavém blogu.

Pojďme se sejít

Stačí vyplnit formulář níže. Ozveme se Vám do 48 hodin a domluvíme se na termínu. Nákladů se nemusíte bát. Prvních 30 minut konzultace je zdarma.
Jsme tým marketingových profesionálů specializující se na výkonnostní a obsahový marketing.
+420 771 177 011
info@suzzie.cz
Všechny kontakty
Impact Hub,
Drtinova 557/10,
150 00 Praha 5
Impact Hub,
Cyrilská 7,
602 00 Brno
Zobrazit na mapě
© 2022 Suzzie.cz. Všechna práva vyhrazena.
Suzzie.cz logo
Pro váš úspěch v digitálním světě.