5 kroků ke kvalitní analýze klíčových slov

Obsah článku

Ze světa onlajnu

Vyplňte prosím svou e-mailovou adresu a my vám jednou za čas pošleme newsletter s tím nejlepším obsahem.
Vyplňte prosím svou e-mailovou adresu a my vám jednou za čas pošleme newsletter s tím nejlepším obsahem.

  V prvním článku jsme probrali, co je to analýza klíčových slov a kde všude se uplatňuje. V rámci pokračování vám ukážeme, jak prakticky postupujeme při její tvorbě. Přečtěte si o 5 základních krocích, bez kterých se kvalitní analýza klíčových slov rozhodně neobejde.

  1. Vyhledávání informací

  Analýzu klíčových slov zahajujeme hledáním informací o stěžejních tématech vašeho podnikání. Vycházíme při tom ze samotného webu klienta a fungujících kampaní. Spoustu podkladových dat tak čerpáme z Google Analytics, Google Ads, Sklik, ale také z našeptávačů a dalších marketingových platforem. 

  Dalším zdrojem cenných informací je pak samotný klient, který nás často upozorní na slangové výrazy související s jeho produktem či službou, případně nám zprostředkuje informace o personách či cílových skupinách. Snažíme se zkrátka o maximální pokrytí všech témat, pro která budeme optimalizovat jednotlivé stránky webu.

  2. Sběr dat

  Poté, co přesně určíme témata, se pouštíme do sběru dat. V tomto případě platí, že čím více informací získáme, tím přesnější výsledky vám můžeme poskytnout. Nastává fáze hledání jehel v kupce sena – přesněji tedy zdrojových dat, která lidé v souvislosti s vaším tématem vyhledávají. Z těchto zdrojových dat budeme v dalších krocích zjišťovat jejich hledanost, konkurenčnost, cenu za proklik či relevanci s tématem podnikání klienta. Pracujeme při tom nejčastěji s těmito zdroji:

  • Reklamní nástroj Sklik 
  • Reklamní nástroj Google Ads 
  • Google Analytics a Google Search Console
  • Našeptávače vyhledávačů – získání dalších relevantních dotazů, které lidé vyhledávají
  • Inspirace od konkurence

  3. Třídění a čištění dat

  V této fázi se zbavujeme všech nerelevantních dotazů. Jedná se nejčastěji o takové dotazy, na které není na vašem webu vhodné tématicky odpovídat. Dále odstraníme duplikace a dotazy, které do analýzy nepatří a nejsou nijak využitelné pro klienta.

  4. Určení klasifikačních schémat neboli dimenzí

  Každé slovo či slovní spojení v rámci analýzy klasifikujeme podle určitého klasifikačního schématu, které se nazývá dimenze. Díky vhodně zvoleným dimenzím získáváme unikátní pohled na naše zdrojové informace.

  Ukázka klasifikační analýzy klíčových slov

  Na obrázku výše uvádíme názornou ukázku analýzy klíčových slov estetické a dermatologické kliniky – v prvním řádku tabulky vidíme několik dimenzí (způsob, specializace, FAQ, atd.). Můžeme si tak například vybrat dimenzi problematiky a vyfiltrovat všechna slova, která se týkají akné. Takové informace pak může využít copywriter či správce webu při tvorbě landing page nebo blogového článku, a vytvořit tak správně optimalizované texty pro vyhledávače.

  5. Analýza a vyhodnocení

  Závěrečnou fázi analýzy vždy přizpůsobujeme jednotlivým cílům, pro které chceme výstupy využít. Vyhodnocujeme například důležitost jednotlivých dimenzí (či jejich kombinací), které poté využíváme při optimalizaci jednotlivých stránek a podstránek webu, pro potřeby nastavení PPC kampaní využíváme cenu za proklik aj.

  Výsledky analýzy klíčových slov klientům zpracováváme do přehledných tabulek a grafů tak, aby se v nich klient dokázal bez problémů zorientovat a přinesly mu užitek v několika oblastech jeho podnikání. Spolu s analýzou vždy klient obdrží také podrobný návod, jak se všemi údaji pracovat.

  Už víme, že díky klasifikaci slov lze vyfiltrovat určitá slovní spojení, která bychom měli použít na webu, aby byly texty dobře optimalizovány pro vyhledávače.

  Ukázka hledanosti klíčových frází v daných měsících

  Jak můžete vidět výše, získáme rovněž přehled, jak jsou slova vyhledávaná v rámci daného měsíce – tyto informace lze poté využít do obsahového plánu pro blog či online magazín na webu. Díky tomu pak můžeme reagovat na témata, která naší cílovou skupinu v daném čase zajímají.

  Rovněž sledujeme, zda se pro dané klíčové slovo váš web zobrazuje, nebo ne. Níže na obrázku můžete vidět počet landing page k vyfiltrovaným slovům na téma akné. Některé řádky obsahují spojení „Not found“ což znamená, že na takové klíčové slovo nemáme optimalizovanou stránku a můžeme se na to po konzultaci s klientem či přímo s copywriterem dále zaměřit.

  Výsledky vyhledávání na Google pro daná klíčová slova

  Níže můžete například vidět ukázku toho, jak jsme využili dimenzi s jednotlivými problematikami, jako jsou žilky, zvracení, znaménka, výrůstky atd. Sledovali jsme, jaká je jejich hledanost v rámci jednotlivých měsíců, což jsme pak využili i při tvorbě online a offline kampaní.

  Barevné vyhodnocení hledanosti problematik v rámci jednotlivých měsíců

  Závěrem

  Pevně věříme, že jsme vám poskytli náhled do našeho postupu při tvorbě analýzy klíčových slov. Pokud by vás zajímaly odpovědi na nejčastější otázky, které souvisí s analýzou klíčových slov, přečtěte si 3. díl ze série analýza klíčových slov, kterou jsme pro vás připravili. V případě, že máte konkrétních dotazy ohledně této problematiky, neváhejte nás kontaktovat.

  Zuzana Ševčíková
  Markeťačka tělem i duší. Marketingové strategie, placené reklamy ani e-mailová automatizace mi nejsou cizí. V marketingu jsem jako ryba ve vodě, i proto jsem založila agenturu Suzzie, kde spolu s týmem pracuji na splnění marketingových snů našich klientů.

  Pojďme se sejít

  Stačí vyplnit formulář níže. Ozveme se Vám do 48 hodin a domluvíme se na termínu. Nákladů se nemusíte bát. Prvních 30 minut konzultace je zdarma.

   Jsme tým marketingových profesionálů specializující se na výkonnostní a obsahový marketing.
   +420 771 177 011
   info@suzzie.cz
   Všechny kontakty
   Impact Hub,
   Drtinova 557/10,
   150 00 Praha 5
   Impact Hub,
   Cyrilská 7,
   602 00 Brno
   Zobrazit na mapě
   © 2024 Suzzie.cz. Všechna práva vyhrazena.
   Suzzie.cz logo
   Pro váš úspěch v digitálním světě.

   Líbí se vám článek?

   Vyplňte prosím svou e-mailovou adresu a my vám jednou za čas pošleme newsletter s tím nejlepším obsahem.